Zbavte se nechtěných škůdců v domácnosti

04.11.2019

Nějakého toho škůdce v domácnosti už měl snad každý z nás. Některé není tak složité polapit, zatímco s jinými můžeme svádět poměrně úmorný a zdlouhavý boj. Jak si poradit, když doma narazíte na potkana, myši nebo třeba štěnice? Nejen, že po sobě zanechávají škody, mohou přenášet i vážné nemoci.

Jed na potkany a myši
Jed na potkany a myši

Jed na potkany a myši pokládejte ihned

Že máte doma hlodavce, poznáte poměrně snadno. Zanechávají za sebou stopy v podobě trusu, pachu a ohlodaných věcí nebo potravin. To nelze přehlédnout. Ať už je to potkan nebo jeho menší kolegyně myš, mějte se na pozoru. Nejen, že vám způsobí hodně škod, ale především jsou to nositelé nebezpečných chorob. Jed na potkany a myši položte co nejblíže místu, ze kterého pravděpodobně vylézají a vyčkávejte. Váš lov se může změnit na hru s kočkou a myší.

Postupně podávejte jed na potkany, jsou totiž inteligentní

Potkani jsou velmi inteligentní zvířata. I když my je máme spíše za škůdce, jim to myslí. Trpí strachem z nových věcí, takže pokud uvidí ve své blízkosti něco neznámého, budou se tomu vyhýbat jako čert kříži. V tomto ohledu můžete dost tvrdě narazit. Setkat se s chytrým potkanem může váš lov značně prodloužit. Potkani nejprve vyšlou zvěda, který má za úkol prozkoumat daný neznámý objekt. Pokud se otráví, další potkani si pro jed nepřijdou. Pokud tedy pokládáte jed na potkany a oni si ho a i nevšimnou, musíte změnit taktiku. Nejprve podávejte jen potravu a až se potkani pro ni naučí chodit, přidejte teprve otrávenou složku.

Jste poštípaní? Nastražte past na štěnice

Štěnice jsou dalším dost problematickým hostem. Jsou špatně viditelné, malé a navíc plaché. Na jejich přítomnost vás může upozornit přítomnost černých drobných teček podobných máku. Jde o jejich trus - zbytky natrávené krve. Pokud už víte, s kým máte tu čest, okamžitě nastražte past na štěnice. Ta je přivábí a ony se na ni pak nalepí. Štěnice jsou sice malé, ale za svou potravou putují houževnatě. Vycítí vás klidně přes zeď. A protože přirozeně migrují, můžete mít doma klidně sterilní prostředí jako v nemocnici a ony přijdou od sousedů k vám.

Jděte na to vždy chytře.