Kompostér a jak si ho vyrobit sami doma?

02.11.2020

Kompost je motor, který udržuje naše zahrady produktivní. K výrobě kompostu je ideální kompostovací nádoba. Kompostér si často můžete koupit, ale můžete si postavit i svůj vlastní kompostér. Jak na to?

Jak vyrobit kompostér

Než budete stavit kompostér, tak si musíte ujasnit, do čeho budete kompostovat. To bude záviset na velikosti vaší zahrady. Lidé s malými zahradami často volí kompostovací koš, jako je skladovací kontejner nebo odpadkový koš, který skrývá rozpadající se hmotu a zároveň poskytuje dostatek kompostu k opevnění jejich rostlin.

Kompostér
Kompostér

Najděte místo

Vyberte si oblast, která je blízko vaší zahrady, ale mimo dohled, abyste si udrželi upravený vzhled. Ve vybrané oblasti položte pytel na odpadky nebo hadr na plevel.

Vyberte kontejner na kompost

Vyberte si plastovou skladovací nádobu, která bude vaším kompostérem. Mělo by to být nejméně 18 galonů a měla by mít těsně přiléhající víko.

Vyřízněte dno nádoby a vyvrtejte otvory

Odřízněte dno nádoby ruční pilou nebo nožem. Poté pomocí vrtačky a velkého vrtáku vyvrtejte otvory po celé vnější straně koše, abyste vytvořili proudění vzduchu. Pokud jste se rozhodli neodříznout spodní část, nezapomeňte do ní vyvrtat dostatek otvorů.

Naplňte kompostovací zásobník

Umístěte kompostér na pytel na odpadky nebo hadr na plevel a začněte plnit koš vhodným organickým odpadem.

Kompostéry a tipy pro kompostování

Obecně lze kompostovat pouze rostlinnou hmotu. Maso, kosti a mléčné výrobky mohou obsahovat škodlivé bakterie a nikdy by se neměly přidávat na kompostéry. Ze stejného důvodu by také domácí odpad neměl být obecně kompostován.

Zahradní kompostér musí mít slunce

K rozkladu organické hmoty dojde bez ohledu na to, co se děje. Pravidelná údržba kompostéru z vaší strany však může proces urychlit. Umístěte svůj zahradní kompostér na místo, kam máte snadný přístup, nejlépe na částečném slunci. Teplo pomůže rozložit obsah.

Kompostér vám pomůže ekologicky zlikvidovat většinu odpadků z domácnosti. A to za to rozhodně stojí!